Menu

Staff

Filter:

Senior Leadership Team

James Donaldson

James Donaldson

Principal
Kelly Koller

Kelly Koller

Head of Primary School and Lead for English, Music, Art and PE
Sarah Slater

Sarah Slater

Head of Secondary School
Sally Appleton-White

Sally Appleton-White

SENCO & Senior Leader
Michelle Day

Michelle Day

Assistant Principal - Teaching, Learning, Progress & Assessment
Sarah Field

Sarah Field

Deputy Head of Primary School and Phonics & Computing Lead
Claire Grime

Claire Grime

Assistant Principal - Behaviour, Welfare & Safety
Katy Leeds

Katy Leeds

Assistant Principal - Culture, Ethos & Personal Development

Primary Staff

Rowan Bangs

Rowan Bangs

Teacher
Chelsea Clark

Chelsea Clark

EYFS and Maths Lead
Alice Clements

Alice Clements

Teacher
Elysha Edwards

Elysha Edwards

Teacher and RE Lead
Eve Etheridge

Eve Etheridge

Teacher PSHCE Lead
Matthew Ferguson

Matthew Ferguson

Teacher and Spanish Lead
Rikki Hunt

Rikki Hunt

Teacher
Chloe Jarvis

Chloe Jarvis

Teacher and History & Geography Lead
Hollie Phelps

Hollie Phelps

Teacher and DT and Whole Class Reading Lead
Jo Piddington

Jo Piddington

Teacher and Science Lead
Chloe Shepherd

Chloe Shepherd

Reading Champion
Amy Torn

Amy Torn

Teacher
Grace Trembath

Grace Trembath

Teacher
Clare Brooke

Clare Brooke

HLTA
Claire Panks

Claire Panks

HLTA
Sophie Parker

Sophie Parker

HLTA
Kirby Scott-Horne

Kirby Scott-Horne

HLTA
Natalie Abbott

Natalie Abbott

LSA
Charlotte Churchill

Charlotte Churchill

LSA
Samantha Clark

Samantha Clark

LSA
Zoe Conway

Zoe Conway

LSA
Sharon Kenton

Sharon Kenton

LSA
Julia Leigh

Julia Leigh

LSA
Campbell McLay-Kidd

Campbell McLay-Kidd

LSA
Tilly Payne

Tilly Payne

LSA
Nicola Salmon

Nicola Salmon

LSA
Kelly SKingle

Kelly SKingle

LSA

Secondary Staff

Grace Wilding

Grace Wilding

Head of English
Maisie Tickner

Maisie Tickner

Head of Mathematics
Sarah Robinson

Sarah Robinson

Head of Science
Jake Fox

Jake Fox

Head of Humanities
Susana Garcia

Susana Garcia

Head of Languages
Hannah Nash

Hannah Nash

Head of PE
Monica Watkins

Monica Watkins

Head of Drama
Neil Webster

Neil Webster

Head of Computing
Helen Fulford

Helen Fulford

Head of Art
Jonny Timms-Bruno

Jonny Timms-Bruno

Head of Music
Michaela Degge

Michaela Degge

Head of Technology
Samantha Armstrong

Samantha Armstrong

Head of House - Imperial, German and LSC Lead
Claire Forshaw

Claire Forshaw

Head of House - Kings
Hannah Lynn

Hannah Lynn

Head of House - Oxford
Rebecca Renton

Rebecca Renton

Head of Media & Deputy Head of House
Jodie Young

Jodie Young

Head of House - Cambridge, Head of Drama
Brie Bailey

Brie Bailey

English Teacher
Melanie Bruce

Melanie Bruce

Senior Science Technician
Jessica Bowen

Jessica Bowen

Maths Teacher
Sharri Camp

Sharri Camp

Humanities Teacher
Niamh Canning

Niamh Canning

English Teacher
Natalia Coker

Natalia Coker

Spanish Teacher
Iris Conesa Costa

Iris Conesa Costa

Spanish KS3 Coordinator
Emma Delgaty

Emma Delgaty

Head of Geography & RE
Leanne Goodwin

Leanne Goodwin

Teacher of English
Charlotte Griffin

Charlotte Griffin

Pastoral Assistant
Luke Harvey

Luke Harvey

Head of Physics
Lorraine Hatton

Lorraine Hatton

Head of Chemistry
Richard Hornsby

Richard Hornsby

English Key Stage 3 Coordinator
Catherine Hull

Catherine Hull

Science and Technology Technician
Jamie Impey

Jamie Impey

Sports Coach and Rugby Specialist
Ana Moreno-Gonzalez

Ana Moreno-Gonzalez

Spanish Teacher
Amber Noyce

Amber Noyce

Deputy SENCO & Humanities Teacher
Krishna Patel

Krishna Patel

Teacher of Maths
Jessica Pitts

Jessica Pitts

Maths KS3 Coordinator
Lauren Radley

Lauren Radley

Pastoral Manager
Liz Raymond

Liz Raymond

Spanish Teacher
Jackie Robertson

Jackie Robertson

Teacher of German
Ben Rooney

Ben Rooney

Maths KS4 Coordinator
Hannah Rule

Hannah Rule

Teacher of Science
Jamie Sanders

Jamie Sanders

Teacher of PE
Keighley Stubbings

Keighley Stubbings

Head of Dance
Lauren Vint

Lauren Vint

Science Teacher Careers Lead
Lucy Walker

Lucy Walker

Science Teacher
Lisa Churchill

Lisa Churchill

LSA
Chennelle Cordeiro

Chennelle Cordeiro

LSA
Colin Hanson

Colin Hanson

LSA
Claire Hunter

Claire Hunter

LSA
Janet Kemp

Janet Kemp

LSA
Thasmin Siddique

Thasmin Siddique

LSA

Support Staff

Kelly Baggott

Kelly Baggott

PA to the Principal and Leadership Team
Heidi Richards

Heidi Richards

Office Manager
Matt Kimber

Matt Kimber

Premises Manager
Laura Allen

Laura Allen

Finance Administrator
Laura Dale

Laura Dale

Admin Assistant
Val Gibbons

Val Gibbons

Receptionist
Anne Horemans

Anne Horemans

Librarian
Meg Hung

Meg Hung

Admissions Officer
Lee Lerpiniere-Wallis

Lee Lerpiniere-Wallis

Assistant Premises Manager
Elaine Mariner

Elaine Mariner

Learning Support Administrator
Emma Smith

Emma Smith

Receptionist
Craig Turner

Craig Turner

Data Manager
Loretta Tran

Loretta Tran

Medical and Admin Assistant
Louise Frost

Louise Frost

Midday Assistant
Kelly George

Kelly George

Midday Assistant
Courtney Jones

Courtney Jones

Lettings Supervisor
Lisa Maton

Lisa Maton

Midday Assistant
Ruchi Kumar

Ruchi Kumar

Midday Assistant
Shanice Tutton

Shanice Tutton

Midday Assistant & Lettings Supervisor
Leannda Vickers

Leannda Vickers

Midday Assistant